| Upload Date | December 19 2025 01:53 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Plus |
| Model ID | iPhone17,4 |
| Motherboard | D48AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 2762 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2383
342.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2305
13.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2663
54.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2639
60.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2597
35.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3175
15.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2591
207.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2456
76.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4362
130.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2766
11.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2795
87.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3022
232.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3137
92.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3179
31.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2235
2.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2556
80.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6541 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6076
872.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6539
39.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8617
176.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6443
148.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7562
102.6 images/sec |
|
|
Clang
|
7735
38.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2835
227.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8067
250.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6967
208.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4555
18.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9792
304.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6890
529.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8376
245.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8263
82.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7204
6.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3664
116.0 Kpixels/sec |