| Upload Date | December 18 2025 02:56 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3354 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2952
423.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2844
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3375
69.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3143
72.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3191
43.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4034
19.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3033
242.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2919
90.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5457
163.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3316
13.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3502
109.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3627
278.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3456
101.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3961
39.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2732
2.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2901
91.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8428 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5937
852.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9088
54.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9273
189.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8745
201.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9547
129.6 images/sec |
|
|
Clang
|
11096
54.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3463
277.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9075
281.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9882
295.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8910
36.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10671
332.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8198
630.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9272
272.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9523
94.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9034
8.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8650
273.9 Kpixels/sec |