| Upload Date | December 18 2025 01:00 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ASUS TUF Gaming A16 FA608PM_FA608PM |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. FA608PM |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 8940HX with Radeon Graphics |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5312 MHz |
| Package | Socket FL1 |
| Codename | Dragon Range |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5188 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2417 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2467
354.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2052
12.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2460
50.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2105
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2575
35.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2221
10.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2478
198.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2441
75.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2179
65.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3271
13.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2987
93.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2124
163.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2717
79.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2619
26.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2247
2.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2419
76.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12431 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7496
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
14684
88.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11490
235.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12572
289.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
15314
207.8 images/sec |
|
|
Clang
|
25488
125.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3156
252.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27650
856.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7429
222.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12609
52.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16406
510.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15324
1.18 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
13997
410.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7367
73.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
23284
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13666
432.7 Kpixels/sec |