| Upload Date | December 06 2025 10:32 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.1 (Build 24B2083) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,7 |
| Motherboard | Mac16,7 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Pro |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores |
| Identifier | Apple M4 Pro |
| Base Frequency | 4.51 GHz |
| Cluster 1 | 10 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 24.00 GB |
| Single-Core Score | 3697 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3183
457.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3188
19.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3493
71.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3468
80.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3547
48.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4204
20.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3433
274.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3270
101.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5571
166.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3919
16.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4056
126.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4000
307.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4357
127.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3908
38.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3037
2.94 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3409
107.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21543 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
14128
1.98 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21103
127.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25071
513.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26318
606.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27897
378.6 images/sec |
|
|
Clang
|
35818
176.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4475
358.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26411
818.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
21901
655.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20807
86.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28158
876.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20492
1.58 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
27548
808.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
21698
215.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30907
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25738
814.9 Kpixels/sec |