| Upload Date | December 06 2025 03:37 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2444 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2448
351.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2406
14.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2393
49.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2452
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2186
29.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3124
15.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2262
181.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2291
71.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2057
61.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2064
8.54 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2906
90.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2993
230.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2576
75.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3109
30.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1982
1.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2488
78.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5892 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5269
756.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7613
45.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5762
118.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6502
149.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
6455
87.6 images/sec |
|
|
Clang
|
8350
41.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2587
207.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6680
207.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4641
138.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5321
22.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8254
256.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6364
489.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6267
183.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5821
57.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6415
6.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5615
177.8 Kpixels/sec |