| Upload Date | December 06 2025 12:24 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. Vector A16 HX A8WHG |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-15MM |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 8940HX with Radeon Graphics |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5334 MHz |
| Package | Socket FL1 |
| Codename | Dragon Range |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5188 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2860 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2920
419.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2518
15.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2746
56.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2527
58.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2868
38.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2913
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2854
228.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2725
84.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2920
87.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3502
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3528
109.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2881
221.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3099
90.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3162
31.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2470
2.39 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2716
86.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14208 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7507
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18701
112.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9707
198.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14880
343.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17988
244.1 images/sec |
|
|
Clang
|
34196
168.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3671
294.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
35765
1.08 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
6767
202.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14162
58.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14800
460.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20754
1.60 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
15804
463.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8024
79.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
43912
42.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14373
455.1 Kpixels/sec |