| Upload Date | October 06 2025 07:20 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-UD5 TH |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-UD5 TH-CF |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-7100 |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Maximum Frequency | 3901 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2132 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1393 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1271
182.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1554
9.36 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1559
31.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1570
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1175
15.9 images/sec |
|
|
Clang
|
1499
7.38 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1392
111.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1548
48.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
627
18.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1942
8.04 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2060
64.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
965
74.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1478
43.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1961
19.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1217
1.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1636
51.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2703 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1704
244.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3348
20.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2817
57.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3797
87.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2736
37.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3427
16.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1482
118.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3766
116.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1164
34.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3355
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3809
118.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1947
149.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3015
88.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3608
35.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3314
3.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3366
106.6 Kpixels/sec |