| Upload Date | October 05 2025 02:25 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.0.1 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3613 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3174
455.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3066
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3753
76.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3358
77.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3410
46.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4349
21.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3332
266.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3095
95.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5503
164.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3514
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3672
114.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3997
307.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3848
112.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4225
41.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3065
2.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3216
101.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9013 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7179
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10098
60.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10095
206.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9008
207.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10269
139.4 images/sec |
|
|
Clang
|
12496
61.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3923
314.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9826
304.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9548
285.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8695
36.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10020
311.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8719
670.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10142
297.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9821
97.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10003
9.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8911
282.1 Kpixels/sec |