| Upload Date | October 04 2025 05:46 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | HP Victus by HP Gaming Laptop 15-fa0xxx |
| Motherboard | HP 8A4F |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-12500H |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 154 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4489 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 18.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2660 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1935 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1901
273.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1754
10.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1635
33.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1742
40.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1870
25.4 images/sec |
|
|
Clang
|
1942
9.56 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1954
156.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1963
60.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1949
58.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2572
10.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2181
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1829
140.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1923
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2378
23.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1883
1.82 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2028
64.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8243 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4569
656.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10505
63.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8198
167.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12078
278.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9195
124.8 images/sec |
|
|
Clang
|
14350
70.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2510
201.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
12659
392.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5275
157.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9019
37.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10559
328.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9174
705.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7792
228.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7500
74.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10735
10.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9898
313.4 Kpixels/sec |