| Upload Date | October 02 2025 07:55 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.6.2 |
| Model | iPhone 15 Pro |
| Model ID | iPhone16,1 |
| Motherboard | D83AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A17 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.78 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 2839 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2736
392.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2862
17.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2880
59.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2808
64.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2601
35.3 images/sec |
|
|
Clang
|
3589
17.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2601
208.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2621
81.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2273
68.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2432
10.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3325
103.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3436
264.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3202
93.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3572
35.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2458
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2803
88.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6944 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5846
839.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8280
49.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7399
151.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7157
165.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7714
104.7 images/sec |
|
|
Clang
|
9333
46.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3009
240.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7974
247.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5575
166.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6130
25.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9603
298.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7569
582.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7837
230.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7118
70.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7695
7.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7452
235.9 Kpixels/sec |