| Upload Date | October 01 2025 12:52 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.3 (Build 24D2059) |
| Model | MacBook Air (13-inch, 2025) |
| Model ID | Mac16,12 |
| Motherboard | Mac16,12 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3690 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3178
456.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3287
19.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3594
73.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3462
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3500
47.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4327
21.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3410
273.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3169
98.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5399
161.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3802
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4001
124.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4373
336.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4318
126.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3813
37.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2982
2.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3290
104.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14085 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10308
1.45 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15360
92.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14448
295.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
15731
362.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18601
252.4 images/sec |
|
|
Clang
|
24385
120.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4465
357.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18510
573.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10945
327.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15956
66.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19951
620.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14666
1.13 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16441
482.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8162
81.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18450
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16736
529.9 Kpixels/sec |