| Upload Date | September 29 2025 08:38 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.6 (Build 24G84) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,7 |
| Motherboard | Mac16,7 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Pro |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores |
| Identifier | Apple M4 Pro |
| Base Frequency | 4.51 GHz |
| Cluster 1 | 10 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 48.00 GB |
| Single-Core Score | 3915 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3440
494.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3300
19.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4062
83.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3637
83.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3720
50.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4443
21.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3593
287.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3400
105.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5628
168.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4079
16.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4198
130.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4571
351.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4491
131.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4233
42.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3152
3.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3600
114.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22951 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
16493
2.31 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22396
134.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27880
570.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26026
600.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29317
397.9 images/sec |
|
|
Clang
|
38672
190.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4748
380.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29416
911.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
22878
684.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20247
83.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30683
954.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21703
1.67 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
30925
907.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
21625
214.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
31885
30.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27715
877.5 Kpixels/sec |