| User | MaxBenchS |
| Upload Date | January 11 2025 08:26 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690 UD DDR4 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690 UD DDR4 |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700K |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 151 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 5000 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 25.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3600 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2486 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2297
329.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2264
13.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2530
51.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2468
56.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2407
32.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2388
11.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2502
200.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2464
76.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2351
70.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3095
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2944
91.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2266
174.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2458
72.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2777
27.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2409
2.33 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2644
83.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13308 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6485
931.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
15813
95.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14431
295.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16714
385.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17410
236.3 images/sec |
|
|
Clang
|
23869
117.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3201
256.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
24103
746.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7758
232.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15184
62.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17434
542.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15777
1.21 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
12690
372.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9122
90.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29838
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15255
483.0 Kpixels/sec |