| Upload Date | April 20 2023 03:29 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA Corp. Z690 CLASSIFIED |
| Motherboard | EVGA Corp. Z690 CLASSIFIED |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700KF |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5300 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 7198 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3167 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3300
473.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3284
19.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3123
63.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3223
74.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3066
41.6 images/sec |
|
|
Clang
|
3087
15.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3020
241.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3058
94.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3013
90.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3121
12.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3571
111.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3155
242.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3176
93.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3513
34.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2989
2.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3188
100.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21040 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
13176
1.85 GB/sec |
|
|
Navigation
|
29317
176.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25565
523.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25106
579.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
26871
364.7 images/sec |
|
|
Clang
|
36656
180.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4041
323.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
34233
1.04 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12996
388.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15317
63.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28970
901.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22363
1.72 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20986
615.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19732
195.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
41948
40.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25574
809.7 Kpixels/sec |