| Upload Date | January 07 2025 06:45 PM |
| Views | 18 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP Obelisk Desktop 875-0xxx |
| Motherboard | HP 84FD |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4588 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2126 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1642 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1574
226.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1889
11.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1786
36.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1791
41.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1353
18.4 images/sec |
|
|
Clang
|
1762
8.68 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1536
123.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1791
55.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
729
21.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2251
9.31 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2247
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1617
124.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1674
49.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2194
21.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1450
1.40 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1887
59.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6369 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3126
449.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8195
49.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6655
136.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8426
194.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
6862
93.1 images/sec |
|
|
Clang
|
10274
50.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1997
159.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
11294
350.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2668
79.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8328
34.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9392
292.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7231
556.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7166
210.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5438
54.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
11071
10.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7833
248.0 Kpixels/sec |