| User | sirasil |
| Upload Date | September 28 2024 09:22 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D91 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG Z790 TOMAHAWK WIFI (MS-7D91) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5686 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3004 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2978
427.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2574
15.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2842
58.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2945
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2943
39.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2862
14.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2870
229.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2945
91.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2945
88.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3884
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3725
115.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3011
231.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2919
85.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3340
33.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2823
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3240
102.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18925 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9747
1.37 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23276
140.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20548
420.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21964
506.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
24047
326.4 images/sec |
|
|
Clang
|
40762
200.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3819
305.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
38142
1.15 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10079
301.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17538
72.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25044
779.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22374
1.72 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18406
540.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13653
135.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46724
45.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22214
703.4 Kpixels/sec |