| Upload Date | September 27 2024 12:02 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASRock Z690 Taichi |
| Motherboard | ASRock Z690 Taichi |
| Power Plan | Vysok vkon |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3356 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3335
479.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3358
20.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3362
68.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3291
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3184
43.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3094
15.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3090
247.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3164
98.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3188
95.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4274
17.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3982
123.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3280
252.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3254
95.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4017
39.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3042
2.94 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3570
113.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21976 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12864
1.80 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28023
168.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27743
567.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25468
587.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
26805
363.8 images/sec |
|
|
Clang
|
40304
198.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3970
317.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37202
1.13 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12796
382.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20569
85.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
31413
977.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24155
1.86 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21216
622.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19813
196.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46288
44.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27119
858.6 Kpixels/sec |