| User | sirasil |
| Upload Date | September 27 2024 10:47 AM |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D91 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG Z790 TOMAHAWK WIFI (MS-7D91) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5686 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3076 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3027
434.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2834
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2925
59.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2979
68.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2991
40.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2963
14.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2930
234.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3003
93.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3096
92.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3846
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3717
115.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2955
227.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2912
85.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3428
34.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2949
2.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3285
104.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18844 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9504
1.33 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23246
140.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20320
416.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
22105
509.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23659
321.1 images/sec |
|
|
Clang
|
40535
199.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3774
302.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
38464
1.16 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
9950
297.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17498
72.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25029
778.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21783
1.67 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18993
557.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13976
138.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46185
44.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22227
703.8 Kpixels/sec |