| Upload Date | September 25 2024 12:21 PM |
| Views | 32 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B360 AORUS GAMING 3 WIFI |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B360 AORUS GAMING 3 WIFI-CF |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 3989 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2660 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1459 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1369
196.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1697
10.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1670
34.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1594
36.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1145
15.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1496
7.37 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1376
110.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1549
48.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
645
19.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2041
8.45 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2114
65.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1387
106.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1512
44.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2031
20.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1276
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1683
53.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6325 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3420
491.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8465
51.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7507
153.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8421
194.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
6395
86.8 images/sec |
|
|
Clang
|
9602
47.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1821
145.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10428
323.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2697
80.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8340
34.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10367
322.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6662
512.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6824
200.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
6300
62.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9379
9.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7771
246.1 Kpixels/sec |