| User | mthocker |
| Upload Date | September 22 2024 04:49 PM |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware Aurora R7 |
| Motherboard | Alienware 0VDT73 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.69 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4689 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2658 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1437 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1410
202.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1688
10.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1605
32.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1642
37.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1232
16.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1539
7.58 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1359
108.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1630
50.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
664
19.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2047
8.47 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2183
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1369
105.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1452
42.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1740
17.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1180
1.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1251
39.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5252 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2738
393.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7240
43.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6068
124.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6897
159.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5732
77.8 images/sec |
|
|
Clang
|
7716
38.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1604
128.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8712
269.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2211
66.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6660
27.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8284
257.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5639
433.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5766
169.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4462
44.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8901
8.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6428
203.5 Kpixels/sec |