| User | Broadbrah |
| Upload Date | July 19 2024 08:22 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2963 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2827
406.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2701
16.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2934
60.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2955
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2936
39.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2778
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2819
225.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2923
90.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2959
88.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3799
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3511
109.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2572
197.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2903
85.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3488
34.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2821
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3107
98.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19318 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10793
1.51 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23924
144.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23097
472.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
22766
525.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
26568
360.6 images/sec |
|
|
Clang
|
36764
181.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3722
298.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37322
1.13 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10532
315.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17373
71.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27039
841.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21198
1.63 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18976
556.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12492
123.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47361
45.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23228
735.5 Kpixels/sec |