| User | Broadbrah |
| Upload Date | July 19 2024 08:12 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2990 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2822
405.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2834
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3063
62.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2702
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2958
40.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2846
14.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2860
229.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2942
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2952
88.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3855
16.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3565
110.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2689
206.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2908
85.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3501
34.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2839
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3191
101.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19934 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11204
1.57 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22732
137.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23706
485.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
23184
534.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27166
368.7 images/sec |
|
|
Clang
|
38071
187.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3758
300.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
38414
1.16 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
11378
340.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17743
73.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
29385
914.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20883
1.61 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19265
565.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15683
155.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46534
45.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23707
750.6 Kpixels/sec |