| User | Broadbrah |
| Upload Date | July 18 2024 09:17 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2944 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2761
396.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2661
16.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2820
57.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2888
66.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2918
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2818
13.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2839
227.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2935
90.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2954
88.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3815
15.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3500
108.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2486
191.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2919
85.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3462
34.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2837
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3193
101.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 20755 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10892
1.53 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24738
149.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25425
520.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24345
561.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
28958
393.0 images/sec |
|
|
Clang
|
39170
192.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3822
306.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
39499
1.20 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
11575
346.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18543
76.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30502
949.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21953
1.69 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20229
593.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16457
163.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47643
46.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25659
812.4 Kpixels/sec |