| User | Broadbrah |
| Upload Date | July 16 2024 03:49 AM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3100 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2891
415.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2936
17.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3208
65.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3098
71.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2962
40.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2774
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2876
230.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2952
91.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3049
91.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3936
16.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3649
113.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2842
218.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3062
89.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3946
39.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2906
2.81 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3357
106.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21682 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12145
1.70 GB/sec |
|
|
Navigation
|
25754
155.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25544
522.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25604
590.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30132
408.9 images/sec |
|
|
Clang
|
40182
197.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3887
311.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
38207
1.16 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12736
381.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19839
82.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32215
1.00 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23317
1.79 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22088
648.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17800
176.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46325
44.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26945
853.2 Kpixels/sec |