| Upload Date | March 17 2024 08:20 PM |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | iBUYPOWER 13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700F |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B660M-A CEC WIFI DDR4 V2 (MS-7D37) |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700F |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5087 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2713 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2654
381.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2586
15.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2672
54.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2699
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2629
35.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2587
12.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2599
208.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2579
79.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2675
80.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3417
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3135
97.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2532
194.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2621
76.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3175
31.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2515
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2847
90.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13866 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7025
1008.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
18516
111.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13364
273.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16289
375.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17528
237.9 images/sec |
|
|
Clang
|
21193
104.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3435
275.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29428
911.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7495
224.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15880
65.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17031
530.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19286
1.48 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14487
425.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8363
83.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
35712
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15256
483.1 Kpixels/sec |