| User | ba1314ba |
| Upload Date | February 27 2024 05:07 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware 15 R3 |
| Motherboard | Alienware Alienware 15 R3 |
| Power Plan | 80% |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3788 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2658 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 795 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
768
110.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
944
5.69 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
936
19.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
856
19.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
643
8.73 images/sec |
|
|
Clang
|
815
4.01 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
715
57.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
834
25.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
348
10.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1114
4.61 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1180
36.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
730
56.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
824
24.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1149
11.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
677
654.8 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
897
28.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2855 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1915
275.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3921
23.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3606
73.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3568
82.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2628
35.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3568
17.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
944
75.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3952
122.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1261
37.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3766
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4742
147.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2790
214.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3250
95.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3375
33.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3628
3.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3731
118.1 Kpixels/sec |