| User | Dmatter |
| Upload Date | February 23 2024 12:36 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3083 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3047
437.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3099
18.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3139
64.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3046
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2852
38.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2849
14.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2854
228.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2879
89.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2934
87.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3785
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3694
114.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3001
230.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3013
88.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3836
38.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2760
2.67 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3292
104.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21996 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12767
1.79 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28591
172.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27532
563.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25743
593.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29405
399.1 images/sec |
|
|
Clang
|
38479
189.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3815
305.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
36860
1.12 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13114
392.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20511
84.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32010
996.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26145
2.01 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21285
624.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
18267
181.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
45564
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26133
827.5 Kpixels/sec |