| Upload Date | February 16 2024 03:05 PM |
| Views | 39 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D90 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. B760M BOMBER WIFI (MS-7D90) |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700K |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.39 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5486 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3060 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2980
428.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3006
18.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2903
59.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2997
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2915
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2936
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2915
233.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2955
91.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2948
88.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3832
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3636
113.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3032
233.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2927
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3478
34.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2846
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3296
104.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 16454 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9647
1.35 GB/sec |
|
|
Navigation
|
20990
126.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18283
374.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20451
471.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19638
266.5 images/sec |
|
|
Clang
|
30659
151.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3766
301.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27304
846.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8976
268.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14745
61.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22446
698.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19537
1.50 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17094
501.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12973
128.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
34232
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19454
616.0 Kpixels/sec |