| User | kevinpop |
| Upload Date | February 15 2024 02:05 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP 40L Gaming Desktop GT21-2xxx |
| Motherboard | HP 8A97 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700F |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 2533 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2471
354.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2426
14.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2556
52.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2513
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2437
33.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2319
11.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2361
189.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2382
73.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2504
74.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3219
13.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3019
94.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2386
183.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2453
72.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3117
30.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2316
2.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2647
83.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18422 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10534
1.48 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23366
140.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22610
462.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21316
491.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25193
341.9 images/sec |
|
|
Clang
|
33871
166.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3115
249.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
31150
965.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10819
323.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17201
71.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27455
854.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20172
1.55 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17655
518.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15339
152.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
40212
38.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23112
731.8 Kpixels/sec |