| User | pressure68 |
| Upload Date | February 07 2024 03:16 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 165 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5098 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3200 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1868 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1785
256.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2123
12.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2085
42.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2063
47.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1552
21.1 images/sec |
|
|
Clang
|
1920
9.46 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1747
139.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2013
62.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
827
24.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2543
10.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2734
85.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1799
138.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1923
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2582
25.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1555
1.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2187
69.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9313 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5008
719.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12677
76.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9759
199.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13175
303.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10482
142.3 images/sec |
|
|
Clang
|
15388
75.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2223
178.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
17323
536.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3811
114.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10987
45.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13680
425.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10646
818.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10763
315.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7904
78.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
16635
16.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11417
361.5 Kpixels/sec |