| User | pressure68 |
| Upload Date | February 07 2024 02:54 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 165 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5098 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3200 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1873 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1772
254.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2136
12.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2110
43.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2080
48.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1544
21.0 images/sec |
|
|
Clang
|
1933
9.52 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1768
141.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2023
62.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
822
24.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2521
10.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2746
85.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1820
140.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1922
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2573
25.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1557
1.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2195
69.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9400 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5050
725.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12649
76.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9817
201.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13635
314.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10513
142.7 images/sec |
|
|
Clang
|
15336
75.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2284
182.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
17131
530.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3870
115.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
11046
45.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13829
430.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11048
849.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10715
314.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7964
79.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
16988
16.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11399
360.9 Kpixels/sec |