| User | Dmatter |
| Upload Date | February 06 2024 10:46 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3128 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3094
444.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3090
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3143
64.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3099
71.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2901
39.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2892
14.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2909
232.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2922
90.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3013
90.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3832
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3725
115.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3038
233.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3057
89.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3912
38.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2850
2.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3333
105.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22543 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12697
1.78 GB/sec |
|
|
Navigation
|
29253
176.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
29080
595.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26195
604.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30613
415.5 images/sec |
|
|
Clang
|
40350
198.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3881
310.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
36471
1.10 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13084
391.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20820
86.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32740
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26548
2.04 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22139
649.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19850
197.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47523
46.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26451
837.5 Kpixels/sec |