| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 05 2024 11:59 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 1051464432615424 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3269 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3232
464.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3104
18.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3172
64.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3209
74.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3127
42.4 images/sec |
|
|
Clang
|
3133
15.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3088
247.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3167
98.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3213
96.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4157
17.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3763
117.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3169
243.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3172
93.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3788
37.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3042
2.94 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3412
108.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22968 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12376
1.74 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27953
168.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27851
570.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26471
610.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29396
399.0 images/sec |
|
|
Clang
|
45313
223.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4067
325.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
43200
1.31 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12800
383.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21049
87.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32929
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25342
1.95 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22575
662.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19188
190.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
53228
51.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
28208
893.2 Kpixels/sec |