| User | Shimitsu |
| Upload Date | February 05 2024 10:17 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII RANGER |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4698 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2132 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1579 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1476
211.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1816
10.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1813
37.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1697
39.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1311
17.8 images/sec |
|
|
Clang
|
1741
8.57 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1509
120.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1702
52.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
646
19.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2060
8.53 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2350
73.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1335
102.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1654
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1988
19.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1679
1.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1813
57.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5329 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3375
484.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7594
45.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5853
119.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7406
170.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5356
72.7 images/sec |
|
|
Clang
|
7152
35.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1867
149.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7383
228.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2175
65.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6641
27.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8698
270.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5401
415.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5519
162.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5478
54.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8341
8.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6563
207.8 Kpixels/sec |