| User | Shimitsu |
| Upload Date | February 05 2024 09:48 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII RANGER |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4698 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1576 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1457
209.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1800
10.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1781
36.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1718
39.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1305
17.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1738
8.56 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1585
126.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1699
52.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
647
19.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2050
8.49 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2329
72.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1311
100.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1645
48.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1977
19.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1631
1.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1826
57.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5293 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3301
474.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7343
44.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5759
117.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7323
168.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5314
72.1 images/sec |
|
|
Clang
|
7270
35.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2032
162.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7627
236.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2143
64.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6551
27.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8532
265.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5239
402.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5544
162.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4918
48.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8339
8.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6511
206.2 Kpixels/sec |