| User | Shimitsu |
| Upload Date | February 05 2024 09:24 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII RANGER |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4698 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1572 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1462
210.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1794
10.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1759
36.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1706
39.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1300
17.6 images/sec |
|
|
Clang
|
1739
8.56 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1584
126.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1699
52.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
645
19.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2031
8.41 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2331
72.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1311
100.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1635
48.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1976
19.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1645
1.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1803
57.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5151 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3137
450.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7133
43.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5447
111.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7194
165.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5206
70.6 images/sec |
|
|
Clang
|
7278
35.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2019
161.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7582
234.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2085
62.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6435
26.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8187
254.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5224
401.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5321
156.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5035
50.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8327
8.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5578
176.6 Kpixels/sec |