| User | kevinpop |
| Upload Date | February 03 2024 05:38 PM |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP 40L Gaming Desktop GT21-2xxx |
| Motherboard | HP 8A97 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700F |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.09 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 2853 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2792
401.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2774
16.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2872
58.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2821
65.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2715
36.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2665
13.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2667
213.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2708
83.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2855
85.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3617
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3384
105.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2731
209.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2721
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3237
32.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2605
2.52 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3054
96.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18415 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11180
1.57 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24217
145.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23282
476.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21944
506.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23422
317.9 images/sec |
|
|
Clang
|
31686
156.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3526
282.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29171
903.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10486
313.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15761
65.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27540
857.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21438
1.65 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18097
531.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16671
165.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
36799
35.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21708
687.3 Kpixels/sec |