| User | Shimitsu |
| Upload Date | February 03 2024 12:29 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII RANGER |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4397 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1332 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1437 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1367
196.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1590
9.58 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1597
32.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1560
36.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1209
16.4 images/sec |
|
|
Clang
|
1626
8.01 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1480
118.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1593
49.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
581
17.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1848
7.65 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2160
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1158
89.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1450
42.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1761
17.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1562
1.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1601
50.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4454 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2479
355.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6081
36.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4361
89.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6008
138.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4488
60.9 images/sec |
|
|
Clang
|
6843
33.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1887
151.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7162
221.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1771
53.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5723
23.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6714
208.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4632
356.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4555
133.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3717
36.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7843
7.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5137
162.6 Kpixels/sec |