| User | kevinpop |
| Upload Date | February 03 2024 05:43 AM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP 40L Gaming Desktop GT21-2xxx |
| Motherboard | HP 8A97 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700F |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.09 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 2813 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2741
393.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2655
16.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2830
57.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2776
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2654
36.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2610
12.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2668
213.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2684
83.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2819
84.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3554
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3247
101.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2729
209.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2694
79.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3405
33.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2544
2.46 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3029
95.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18398 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11222
1.57 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22920
138.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23803
487.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21964
506.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23635
320.8 images/sec |
|
|
Clang
|
31805
156.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3515
281.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29968
928.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10777
322.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16098
66.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26826
834.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20716
1.59 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18031
529.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15870
157.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
36372
35.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22447
710.7 Kpixels/sec |