| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 03 2024 12:00 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5698 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3242 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3227
463.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3124
18.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3143
64.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3193
73.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3120
42.3 images/sec |
|
|
Clang
|
3088
15.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3087
247.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3126
96.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3182
95.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4100
17.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3772
117.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3126
240.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3086
90.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3771
37.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3037
2.94 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3301
104.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22652 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12466
1.75 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27554
166.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27227
557.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25989
599.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29432
399.4 images/sec |
|
|
Clang
|
45284
223.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4035
323.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
43264
1.31 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12404
371.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20647
85.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32630
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25222
1.94 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22289
654.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17794
176.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
52523
50.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27690
876.7 Kpixels/sec |