| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 02 2024 11:27 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 1051464432615424 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3224 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3220
462.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3150
19.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3136
64.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3090
71.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3092
42.0 images/sec |
|
|
Clang
|
3085
15.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3082
246.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3101
96.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3167
94.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4101
17.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3743
116.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3168
243.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3124
91.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3562
35.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3019
2.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3335
105.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22511 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12218
1.71 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27259
164.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
26994
552.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26346
607.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
28436
385.9 images/sec |
|
|
Clang
|
43874
216.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4015
321.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
43300
1.31 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13005
389.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21000
86.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32744
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25300
1.95 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22093
648.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
18351
182.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
49929
48.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26355
834.5 Kpixels/sec |