| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 02 2024 10:24 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3195 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3155
453.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3045
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3190
65.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3148
72.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3073
41.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3062
15.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3045
243.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3092
95.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3147
94.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4047
16.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3605
112.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3105
238.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3072
90.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3642
36.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2984
2.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3236
102.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22349 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12308
1.73 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27490
165.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27676
566.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26228
604.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
28257
383.5 images/sec |
|
|
Clang
|
43299
213.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3972
318.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
42100
1.27 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12518
374.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20483
84.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32467
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25762
1.98 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21647
635.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
18605
184.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
50192
48.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25295
800.9 Kpixels/sec |