| User | Dmatter |
| Upload Date | February 02 2024 05:53 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3123 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3087
443.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3084
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3131
64.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3077
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2912
39.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2894
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2895
231.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2928
90.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3027
90.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3892
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3745
116.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3035
233.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3048
89.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3766
37.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2819
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3373
106.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22385 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12806
1.80 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28730
173.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
28267
578.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26297
606.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29778
404.1 images/sec |
|
|
Clang
|
39838
196.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3890
311.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37387
1.13 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13003
389.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20794
86.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32403
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26337
2.02 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20790
610.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
20114
199.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47081
45.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26843
849.9 Kpixels/sec |