| User | kevinpop |
| Upload Date | February 02 2024 01:52 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP 40L Gaming Desktop GT21-2xxx |
| Motherboard | HP 8A97 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700F |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.09 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 2878 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2855
410.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2778
16.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2850
58.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2775
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2735
37.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2716
13.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2732
218.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2754
85.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2811
84.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3642
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3341
104.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2823
217.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2742
80.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3448
34.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2658
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2995
94.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18454 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11296
1.58 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24435
147.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
23779
486.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21998
507.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23019
312.4 images/sec |
|
|
Clang
|
32236
158.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3615
289.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29398
910.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10605
317.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15710
65.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26927
837.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20667
1.59 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18112
531.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16116
159.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
36272
35.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22300
706.1 Kpixels/sec |