| User | pressure68 |
| Upload Date | February 02 2024 01:27 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 165 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5100 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2132 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1739 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1509
216.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1945
11.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1922
39.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1932
44.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1463
19.9 images/sec |
|
|
Clang
|
1846
9.09 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1668
133.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1924
59.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
775
23.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2390
9.89 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2580
80.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1640
126.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1793
52.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2312
22.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1524
1.47 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2037
64.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8034 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3895
559.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10662
64.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7174
146.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
11553
266.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9018
122.4 images/sec |
|
|
Clang
|
14884
73.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2157
172.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
17144
531.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3261
97.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9796
40.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10632
330.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9970
766.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9043
265.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5838
57.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
16217
15.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9154
289.8 Kpixels/sec |