| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 01 2024 11:16 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 1051464432615424 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3063 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3040
436.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2990
18.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3004
61.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2928
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2965
40.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2921
14.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2902
232.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2977
92.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3057
91.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3885
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3491
108.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2862
220.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2913
85.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3546
35.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2905
2.81 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3155
99.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21785 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11789
1.65 GB/sec |
|
|
Navigation
|
26509
159.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25577
523.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25528
588.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29597
401.7 images/sec |
|
|
Clang
|
42683
210.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3908
313.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
39365
1.19 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12312
368.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19676
81.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32268
1.00 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24583
1.89 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21664
635.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17330
172.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
49736
48.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25986
822.8 Kpixels/sec |