| User | Blacktip75 |
| Upload Date | February 01 2024 10:40 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 FORMULA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 1051464432615424 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3023 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2951
423.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2934
17.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3103
63.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2962
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2918
39.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2828
13.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2881
230.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2942
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3007
90.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3853
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3476
108.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2743
210.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2864
84.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3481
34.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2814
2.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3118
98.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21828 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11905
1.67 GB/sec |
|
|
Navigation
|
26584
160.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
26482
542.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25579
589.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29119
395.2 images/sec |
|
|
Clang
|
42085
207.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3818
305.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
42288
1.28 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12222
365.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20125
83.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32144
1.00 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24365
1.87 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20244
594.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17298
171.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
48344
46.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27084
857.5 Kpixels/sec |