| User | Dmatter |
| Upload Date | January 15 2024 04:38 AM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3123 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3089
443.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3142
18.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3197
65.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3104
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2905
39.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2850
14.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2888
231.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2908
90.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2948
88.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3765
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3742
116.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3049
234.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3056
89.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3921
38.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2841
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3319
105.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22429 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12816
1.80 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28773
173.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
28421
581.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26481
610.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29638
402.2 images/sec |
|
|
Clang
|
40355
198.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3874
310.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37136
1.12 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13264
396.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20621
85.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32617
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26372
2.03 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21412
628.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
18912
187.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47602
46.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27246
862.7 Kpixels/sec |