| User | Dmatter |
| Upload Date | January 14 2024 02:25 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3015 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3041
436.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3069
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3075
63.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3007
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2776
37.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2789
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2836
227.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2875
89.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2749
82.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3484
14.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3595
111.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2987
229.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3018
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3585
35.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2787
2.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3173
100.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21856 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12834
1.80 GB/sec |
|
|
Navigation
|
29273
176.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
27827
569.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26307
606.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29144
395.5 images/sec |
|
|
Clang
|
39651
195.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3800
304.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
36226
1.10 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12386
370.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19567
81.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
31356
975.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25672
1.97 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20593
604.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17765
176.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46021
44.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26238
830.8 Kpixels/sec |