| User | Dmatter |
| Upload Date | January 11 2024 09:21 PM |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3153 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3113
447.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3172
19.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3211
65.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3126
72.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2932
39.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2945
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2911
233.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2940
91.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2969
88.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3783
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3797
118.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3130
240.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3079
90.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3904
38.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2857
2.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3335
105.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22388 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12962
1.82 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28164
169.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
28362
580.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25734
593.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30308
411.3 images/sec |
|
|
Clang
|
40255
198.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3850
308.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
36772
1.11 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
13126
392.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20624
85.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32472
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26390
2.03 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22484
659.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
19896
197.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
45974
44.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26464
837.9 Kpixels/sec |